Barvou proti válce

Tisková zpráva Neformální skupiny O

Nabídka:
Zbraně hromad. ničení
Nezapomněli jsme?
Pokrok a války
Konflikty dnešní doby
 
 
Tisková zpráva
Plakát
Petice
 
Citáty
Názory
Diskuse
 
Fotky
Interview
Druzí o nás
 
Kontakt a odkazy
 
 

Místo konání: Ostrava, Masarykovo náměstí

Datum: 14.2.2003, 10:00 - 16:00 hod

Tisková konference:

·              Den, datum, čas, iSURF café, Zámecké náměstí 1251, Frýdek-Místek. tel:558 628 690

 

Kontaktní osoby:

·              Václav Rodek, Lískovec 90, 738 01, tel: 558 652 226

·              Jaroslav Humpula, Daliborova 28a, Ostrava, 702 00, tel: 723 075 141

 

 

 

V tomto týdnu proběhne akce Barvou proti válce pořádaná neformální skupinou O. Cílem této akce je upozornit co nejširší veřejnost na existenci pojmu “VÁLKA” v našem běžném životě. Uvědomili jsme si, že během posledních let se na evropském kontinentu odehrálo množství krvavých incidentů, které stály životy, zdraví a majetek miliony obyčjných lidí - jako jsme my, nebo možná i Vy.

 

Naše akce byla přímo vyvolána připravovanou ofenzívou USA proti Iráku. Nepovažujeme USA za viníka války a Irák za oběť. Máme málo relevantních informací pro objektivní posouzení všech PRO a PROTI tohoto konfliktu. Podle našeho názoru je však špatná válka jako taková. Chceme poskynout námět a prostor pro zamyšlení a diskusi různých názorů. Zamyslíme-li se nad historií, možná žádná válka nevyřešila problém, kvůli kterému vznikla.

 

Akce proběhne formou happennigu. Jelikož si myslíme, že válka (v jakékoli podobě) zasahuje především do životů obyčejných lidí a ničí výsledky jejich práce, bude akce alegorickým vyjádřením tohoto faktu. Několik ostravských a frýdecko - místeckých  malířů bude malovat své obrazy přímo na Masarykově náměstí. Během jejich práce bude mezi nimi procházet ”voják”, který bude jejich díla polévat černou barvou, nicméně malíři si vojáka nevšímají a malují dále. Smysl je jednoduchý:

Válka odešla, možná zase přijde..ale my žijeme dál....pracujeme dál, žijeme dál...sice by bylo jednodušší kdyby vůbec nepřišla...

Akce ovšem nebude zaměřena pouze na ”účinkující”. Připravíme několik informačních tabulí o aktuálních válečných konfliktech, budeme rozdávat informační letáky, ale hlavně se budeme snažit s kolemjdoucími lidmi komunikovat, zaznamenávat jejich názory. Kolemjdoucí budou moci napsat, namalovat, zahrát, zazpívat či jinak vyjádřit svůj názor. Získané informace budou použity při debatě  JACÍ JSME?!“, která se bude konat o měsíc později, 14.3.2003 v ostravském klubu Atlantik.

 

 

Ppocet pristupu: